اخبار روز

استمرار ایران ‌خودرو در پیشبرد سریع برنامه‌های کلیدی

استمرار ایران ‌خودرو در پیشبرد سریع برنامه‌های کلیدی

به گزارش «اخبار خودرو»،هرگز نمی‌توان منکر شرایط سخت، پیامدها و محدودیت‌های متعددی که تحریم‌های ناعادلانه آمریکا با خود به همراه آورده شد، اما واقعیت این است که این محدودیت‌ها موجب شد تا همدلی و یکپارچگی میان تمام اعضای حوزه صنعت خودرو شکل گیرد که در نهایت منتج به خلق اتفاقاتی بزرگ و شکوفایی فراوان شد. از طراحی خودرو ملی با 92 درصد داخلی‌سازی و شکست رکورد تولید سالانه گرفته تا تصاحب حدود 60 درصد از سهم بازار در خودروهای سواری در سه‌ماه ابتدایی سال 99 از جمله توفیق‌های گروه صنعتی ایران‌خودرو بوده است.با بررسی روند فروش تعدادیِ شرکت در حوزه تولید خودرو سواری و وانت نیز می‌توان دریافت که مجموع فروش از ابتدای سال جاری تا حوالی 20 خردادماه امسال، حدود 60هزار دستگاه بوده که به این ترتیب، حدود 40 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. این در حالی است که مجموع فروش سال 98 حدود 408هزار دستگاه و مجموع فروش سال 97 حدود 362هزار دستگاه بوده است.

  روند تولید و فروش هفتگی در سال جاری و مقایسه آن با سال 98
از ابتدای سال 99 تا تاریخ نوزدهم خردادماه با وجود این‌که تمام صنایع کشور ازجمله تولید خودرو متاثر از شرایط غیرمعمول شیوع ویروس کرونا و تعطیلات و محدودیت‌هایی بودند که متعاقب آن به وجود آمد، اما با این‌حال، تولید و فروش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب 16 و 39 درصد رشد داشته است. همچنین میانگین تولید هفتگی مکانیکی در اردیبهشت‌ماه سال 99 در حدود 11هزار و 600 دستگاه بوده است. این در حالی است که متوسط تولید مکانیکی هفتگی در شش‌ماهه اول سال 98 معادل 7هزار و 130 دستگاه بوده و این عدد در نیمه دوم سال با حدود 30 درصد افزایش، به 9هزار و 174 دستگاه رسیده بود. متوسط تولید تجاری هفتگی نیز در نیمه اول سال 98 معادل 7هزار و 272 دستگاه بوده است که این رقم در نیمه دوم سال با 54 درصد افزایش، به 11هزار و 174 دستگاه رسید. این در حالی است که وضعیت مانده تعهدات و تعهدات معوق نیز دارای سیر نزولی بوده و در حال تولید و عرضه به دست مشتریان است.

همچنین بخوانید:   تثبیت سهم 60 درصدی ایران‌ خودرو از بازار خودرو سواری

   پیشبرد نهضت ساخت داخل
در سال گذشته، تلاش مضاعفی در تمام حوزه‌های گروه صنعتی ایران‌خودرو صورت گرفت تا سامانی به وضعیت نابسامان تولید و معوقات و در مجموع هر آن‌چه که نبود آن حس می‌شد و بودنش برای رفتن به سمت توسعه و خودکفایی ضروری بود، داده شود. یکی از اولین گام‌ها، افزایش سرمایه شرکت و خروج از ماده 141 بود. به این ترتیب که با موافقت مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ بیست و هفتم اسفندماه سال 98 سرمایه شرکت از 15هزار میلیارد ریال با 2هزار و 6 درصد افزایش، به 301هزار میلیارد ریال رسید. 
در قدم دوم که از اهداف اصلی و اساسی این خودروساز به‌شمار می رفت و در راستای بهره‌گیری و اجرای منویات مقام معظم رهبری بود، پیشبرد نهضت ساخت داخل قرار داشت. قرارگیری در این مسیر موجب شد تا مجموع کاهش ارزبری محقق‌شده قطعات و مواد داخلی‌سازی‌شده میزها و آیتم‌های خارج از میزها 132میلیون یورو شامل 74 میلیون یورو ناشی از تعمیق ساخت داخل و 58میلیون یورو ناشی از بهینه‌سازی طراحی باشد. همکاری با 9 شرکت از مجموعه وزارت دفاع برای ساخت داخل 28 قطعه و مجموعه‌های مورد نیاز، همکاری و مشارکت با سازمان هوافضای سپاه در حوزه های مرتبط با صنعت خودرو، ارائه بسته سیاست‌های تشویقی برای ساخت داخل، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از توان این شرکت‌ها نیز از دیگر اقدامات ایران‌خودرو در راستای پیشبرد نهضت ساخت داخل بوده است. در این مسیر با بررسی ضعف‌ها و مطالبات، اقداماتی در جهت برقراری تعامل شفاف و سازنده با تامین‌کنندگان صورت گرفت که راه را برای ارتباط هرچه بهتر با این شبکه هموار کرد. عادلانه‌شدن پرداخت‌ها به تامین‌کنندگان ازجمله این اقدامات است. با پوشش‌دهی کامل شبکه تامین در پرداخت‌ها نیز طی سه ماه آخر سال، هر سازنده حداقل سه مرحله دریافت داشته است. همچنین پرداخت روزانه به سازندگان و تامین‌کنندگان مواد اولیه در مهرماه سال گذشته از حدود 30میلیارد تومان به 80میلیارد تومان افزایش یافت. تمام این اقدامات موجب شد در راستای تعامل مثبت و سازنده‌ای که با تامین‌کنندگان صورت گرفت، میثاق‌نامه اتحاد و همدلی میان شرکت ایران‌خودرو و قطعه‌سازان برای تحقق برنامه‌های تولید امضا شود.

همچنین بخوانید:   شرایط جدید پیش فروش محصولات سایپا - 29 تیر 99

   تدوین نقشه راه در حوزه‌های کلیدی
با بررسی گسترده تمامی زیرساخت‌ها و پتانسیل‌های موجود در گروه صنعتی ایران‌خودرو و با هدف دستیابی به توسعه در زمینه‌های متعدد، طرح‌ها و برنامه‌های متعددی ترسیم شد و اهداف آتی شرکت نیز طی تدوین نقشه راهی مشخص شد. به این ترتیب، حوزه‌هایی مانند موتور تا سال 1407، حوزه گیربکس، حوزه پلت‌فرم به استناد الزامات قانونی، استانداردها، نیازمندی‌های مصرف سوخت و تطابق با محصولات آتی شرکت، در این نقشه راه تدوین شدند. همچنین اهداف کلان و راهبردهای سال 99 شرکت از سوی هیات‌مدیره تدوین، اخذ و به کلیه حوزه‌ها ابلاغ شد.

   از تطبیق محصولات تا رونمایی‌ها
برای دستیابی به اهداف والاتر و رفتن راه‌هایی که پیش از این طی نشده بود، ایران خودرو موفق شد تا اتفاقات مثبتی مانند تطبیق موتور 355 دیزل با استاندارد یورو5 را با مشارکت شرکت‌های زیرمجموعه شامل ایدم، ایپکو و ساپکو برای استفاده در خودروهای تجاری سنگین و نیز تطبیق موتور 457 دیزل با استاندارد یورو4 را برای استفاده در خودروهای تجاری سنگین، رقم بزند. از جمله اقداماتی که نه‌تنها موجب سربلندی ایران‌خودرو بلکه موجب غرور ملی است، رونمایی از محصول جدید K132 در کلاس ابعادی C است؛ محصولی که 92 درصد قطعات آن داخلی‌سازی شده و دست‌رنج دانش و تلاش‌های بی‌پایان تمام کارکنان ایران خودرو است. طراحی محصول شاسی بلند ایرانی K125، تولید آزمایشی خودرو دناپلاس توربو با گیربکس 6سرعته اتومات، تولید محصول رانا و سورن سال و نیز ارتقای محصولاتی نظیر رانا پلاس، سورن پلاس، سمند سال، 207 پاناروما و دناپلاس اتوماتیک نیز از جمله اهم دستاوردهای این خودروساز در یک سال اخیر است.

همچنین بخوانید:   وزارت صمت: مشتریان سراتو نگران ایفای تعهدات نباشند

Source link

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *