اخبار روز

بازار خودرو پس از گرانی دلار

بازار خودرو پس از گرانی دلار

به گزارش تجارت‌نیوز، مصرف‌کننده‌ای که نتوانسته در بخت‌آزمایی قرعه‌کشی شرکت‌های خودروسازی برنده شود امروز سرگردان در بازار منتظر کاهش قیمت‌هاست تا متناسب با هزینه خود اقدام به خرید کند اما به‌نظر می‌رسد با وضعیت فعلی خرید خودرو برای مردم مشکل‌تر از گذشته شود.

در طول روزهای اخیر افزایش قیمت ارز عاملی شد تا رکود خرید و فروش در بسیاری از بازارها از جمله خودرو به وجود آید. البته بازار خودرو به‌واسطه قیمت‌های غیرمنطقی چند ماهی است با بی‌رغبتی خریداران روبه‌رو است اما در دو هفته اخیر روند صعودی قیمت ارز باعث شد تا دیگر مشتری تمایلی به خرید خودرو در بازار نداشته باشد.

در زمان حاضر وقتی با نمایشگاه‌داران خودرو صحبت می‌کنیم از نبود مشتری گله‌مندند و می‌گویند: ماشین ایرانی بیشتر دست دلالان یا مردم است، ما خرید و فروش آن‌چنانی نداریم به‌نحوی که شاید روزانه معاملات به یک یا دو تا نرسد، از آن طرف بازار دلالی در فضای مجازی رونق داشته است و هر کس با توجه به شرایط و قیمت دلار اقدام به تعیین قیمت‌ها برای انواع خودروهای داخلی می‌کند.

شرایط امروز بازار خودرو در حالی هر روز بدتر از روز گذشته می‌شود که با توجه به سیاست‌های مسئولان قرار بود ضمن تعیین قیمت‌های جدیدْ بازار خودرو کنترل و حتی در قالب طرح‌های ویژه فروش توسط خودروسازان نیاز مشتریان در خرید خودرو تأمین شود، اما متأسفانه نه‌تنها بازار مدیریت نشده بلکه بی‌سامانی قیمت‌ها و رونق دلالی‌بازی خرید را برای مصرف‌کننده واقعی سخت‌تر از گذشته کرده است.

مصرف‌کننده‌ای که نتوانسته در بخت‌آزمایی قرعه‌کشی شرکت‌های خودروسازی برنده شود امروز سرگردان در بازار منتظر کاهش قیمت‌هاست تا متناسب با هزینه خود اقدام به خرید کند اما به‌نظر می‌رسد با وضعیت فعلی خرید خودرو برای مردم مشکل‌تر گذشته شود.

همچنین بخوانید:   الزام چک صیاد برای خرید خودرو برداشته شد.

در زمان حاضر قیمت انواع خودروهای داخلی نسبت به دو هفته گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد گران شده است و هنوز هم روند افزایشی ادامه دارد، در این شرایط آن دسته از فروشندگان خودرو که محصولات را از کارخانه تحویل گرفته‌اند هر روز با مشاهده افزایش قیمت ارز برای حفظ سرمایه خود رقم‌های مختلفی را برای خریداران آن هم در فضای مجازی اعلام می‌کنند به‌نوعی که کسی دیگر خودروی خود را به نمایشگاه‌دار برای فروش نمی‌سپارد و خود به‌صورت مستقیم ضمن انتشار آگهی در فضای مجازی اقدام به فروش می‌کند.

البته در این میان بازار دلالی هم رونق دارد و آنها هم برای کسب سود بیشتر بر طبل گرانی خودرو می‌زنند و رقم‌های غیرواقعی را اعلام می‌کنند.

جالب اینجاست هنوز مسئولان فکری به حال بازار نکرده و به‌نوعی آن را رها کرده‌اند تا در نهایت خود به‌سمت ارزانی و رونق پیش رود. مشاهده قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد هنوز افزایش قیمت‌ها در خانواده ۲۰۶ ادامه دارد.

پژو۲۰۶ تیپ۲ که دو هفته پیش ۱۱۸ تا ۱۱۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد امروز به ۱۳۸ میلیون تومان رسیده و پژو۲۰۶ تیپ۵ هم از ۱۵۵ میلیون تومان به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده است، علاوه بر این سمندEF7 دوگانه‌سوز هم ۱۶۲ میلیون تومان، پراید۱۳۱ قیمت ۷۶ میلیون تومانی را ثبت کرده است. تیبا۲ هم ۹۱ میلیون تومان، تیبا معمولی ۸۷ میلیون تومان و پژوپارس ۱۵۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

منبع: تسنیم 

Source link

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *