اخبار روز

ملاقات اقتصادی‌ها با تازه واردان بهارستان/ دنده معکوس طرح قرعه کشی برای بازار خودرو

ملاقات اقتصادی‌ها با تازه واردان بهارستان/ دنده معکوس طرح قرعه کشی برای بازار خودرو

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، باز هم بازارهای طلا، سکه، ارز و بورس سردمدار خبرهای اقتصادی هفته گذشته بودند.

ملاقات هفته

بسیاری از اعضای تیم اقتصادی دولت هفته گذشته میهمان یازدهمین مجلس شورای اسلامی بودند تا در خصوص وضعیت حوزه مسئولیت خود توضیحات و اطلاعات لازم را به تازه واردان بهارستان ارائه کنند.

روسای سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور مالیاتی، گمرک، وزرای اقتصادی و حتی نمایندگانی از پارلمان بخش خصوصی نیز در صحن علنی مجلس حاضر شدند که البته این نشست‌ها بدون حاشیه هم نبود.

به نظر می‌رسد اقتصاد جذاب‌ترین حوزه و مهم‌ترین دغدغه نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است تا جایی که حدود ۸۰ درصد آن‌ها خواستار حضور در کمیسیون اقتصادی بودند.

دنده معکوس هفته

بلاخره قرعه کشی پر ماجرای طرح فروش خودرو توسط دو گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو هفته گذشته انجام شد و اسامی کسانی که از شانس خرید خودرو از این دو کارخانه برخوردار شدند، اعلام شد.

در حالی که یکی از مهم‌ترین اهداف این طرح کنترل قیمت‌ها و توقف افزایش افسارگسیخته قیمت در بازار خودرو بود، پس از اتمام قرعه کشی شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار نو و دست دوم بودیم.

به نظر می‌رسد این طرح نه تنها مانع التهابات بازار و تامین نیاز متقاضیان نشده بلکه تقاضا را بیش از قبل تحریک کرده و به نوعی رقابت برای دستیابی به خودرو ایجاد کرده‌است.

خوب، بد، زشت هفته

هفته گذشته شاهد فتح دوباره دو کانال در دو بازار موازی بودیم.

شاخص کل بورس که روزهای پیش از این با آغاز حرکت اصلاحی از کانال یک میلیونی عقب نشینی کرده بود، هفته گذشته توانست بار دیگر خود را به کانال یک میلیون واحد برساند. اتفاقی که بار دیگر امیدها را به ویژه برای تازه واردان نگران بورس بازگرداند.

همچنین بخوانید:   پایان تولید پژو ۴۰۵ GLX بنزینی در ایران خودرو خراسان

اما همزمان نرخ دلار نیز که در کانال ۱۷ هزار تومان و کمتر درجا می‌زد، اواخر هفته دوباره به ۱۸ هزار تومان بازگشت تا بار دیگر نگرانی‌ها از افزایش بیش از حد نرخ ارز، نقدینگی را به این سمت بکشاند.

بازار سکه و طلا هم از قافله گرانی عقب نماند و مشخص نیست حرکت سکه ۷ میلیونی و طلای ۷۰۰ هزار تومانی در مسیر افزایشی تا کجا ادامه می‌یابد.

بدعهدی هفته

کره جنوبی به عنوان ناجوانمرد هفته گذشته معرفی شد.

رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو با بلومبرگ از کارشکنی‌های کره جنوبی و اقدام نکردن به آزادسازی دارایی‌های ایران در این کشور گلایه کرد و گفت که در صورت تداوم این رویکرد از طریق ابزارهای قانونی به کره جنوبی فشار وارد خواهیم کرد.

پیش بینی هفته

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود از بهبود اقتصاد ایران و در مسیر مثبت قرار گرفتن رشد اقتصادی این کشور خبر داد.

Source link

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *