اخبار روز

نصب ماشین‌آلات پیشرفته‌ترین خط تولید موتور خودرو خاورمیانه در ایرانخط تولید موتور خودرو

نصب ماشین‌آلات پیشرفته‌ترین خط تولید موتور خودرو خاورمیانه در ایرانخط تولید موتور خودرو

به گزارش «اخبار خودرو»،معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور در سفر به استان قزوین از شرکت توسعه قوای محرکه تیوان در شهرک کاسپین دیدن کرد. سورنا ستاری صبح امروز در سفر به استان قزوین به همراه هدایت‌الله جمالی پور؛ استاندار قزوین، عزیزالله افضلی؛ رییــــس سازمان صمت استان قزوین و حمیدرضا خانپور؛ مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین از شـــــرکت توسعه قوای محرکه تیوان در شهرک کاسپین بـــــازدید کرد. 
معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور در این بازدید چشم‌انداز پروژه تیوان را روشن خواند و گفت: «ﻃﺮح ﮐﻼن ﻣﻠﯽ ﻓﻨﺎوری و ﻧﻮآوری ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧﺖ ﺧﺎﻧﻮاده ﻣﻮﺗﻮر ﭘﺮﻗﺪرت، ﮐﻢ‌ﻣﺼﺮف و ﯾﻮرو6 تیوان پروژه بی‌نظیری است.»

  ساخت و اجرای فاز دوم پروژه در سال آینده
مدیرعامل شرکت توسعه قوای محرکه تیوان نیز در جریان این بازدید، درخصوص زمان راه‌اندازی پروژه تیوان گفت: «ﻃﺮح ﮐﻼن ﻣﻠﯽ ﻓﻨﺎوری و ﻧﻮآوری ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧﺖ ﺧﺎﻧﻮاده ﻣﻮﺗﻮر ﭘﺮﻗﺪرت، ﮐﻢ‌ﻣﺼﺮف و ﯾﻮرو6 در راستای منویات مقام معظم رهبری است که بارها به‌طور مستقیم به نیاز چنین محصولی اشاره داشتند و در بیانات خود بهره‌مندی از ظرفیت‌های داخلی برای ارتقای بازدهی و راندمان خودروهای تولید داخل با مصرف ۵ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر را اعلام کردند. این پروژه تعریف شد و دولت هم پای کار آمد تا مشکلات و موانع طرح رفع شود.» 
سیدمجتبی میرسهیل با اشاره به این‌که در مرحله نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات فاز نخست پروژه هستیم، تصریح کرد: «برنامه ما این است که تا پایان سال به‌طور کامل فاز نخست تکمیل و راه‌اندازی شود و طبق دستور معاونت علمی‌و فناوری رییس جمهور درخصوص ساخت و اجرای فاز دوم پروژه، این بخش نیز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.»

همچنین بخوانید:   آشنایی با امکانات دو تیپ جدید خودرو ساینا

  اشتغال‌زایی پایدار و مستقیم برای 600 نفر
در ادامه این بازدید، رییس هیات‌مدیره شرکت توسعه قوای محرکه تیوان نیز با بیان این‌که پروژه تیوان سبب اشتغال پایدار برای 600 نفر به‌طور مستقیم می‌شود، اظهار داشت: «علاوه بر این، با بهره‌برداری از این پروژه، به‌طور غیرمستقیم نیز امکان اشتغال‌زایی برای 4000 نفر از تولیدکنندگان قطعات که زنجیره تامین آن محسوب می‌شوند، فراهم خواهد شد.» 
حمیدرضا منجی درخصوص میزان اعتبار درنظر گرفته‌شده بیان کرد: «این طرح بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری صنعت خودرو برای ارتقای فناوری این صنعت در 10سال گذشته بوده که توسط بخش خصوصی تا 1500میلیارد تومان برای آن سرمایه‌گذاری شده است.»

  پشتوانه طراحی و تولید خودروهای جدید
شرکت توسعه قوای محرکه تیوان فعالیت خود را در زمینه طراحی و تولید موتور خودرو با استفاده از توانمندی‌ها و عمق داخلی‌سازی آغاز کرده است. 
این شرکت موتورهای پرقدرت، کم‌مصرف و یورو 6 تولید می‌کند که در آینده‌ای نزدیک تامین‌کننده اصلی نیاز خودروسازان می‌شود. 
با ایجاد این خط تولید پیشرفته که از تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برد، خودروسازان داخلی عملاً برای طراحی و تولید خودروهای جدید مشکلی در تهیه موتور کم‌مصرف و پوشش‌دهنده استاندارد یورو5 و حتی یورو6 نخواهند داشت. 
بنا بر گزارشی که در اسفندماه سال گذشته از این پروژه منتشر شده بود، در ابتدا حدود ۶۵درصد خودکفایی در تولید این محصول درنظر گرفته شده بود و با دستاوردها و پیشرفت‌های بعدی این میزان خودکفایی به ۸۵ درصد ارتقا یافته است. 
گفتنی است موتورهای فعلی در داخل کشور معمولا پیشرانه‌های 1.6 یا 1.8 لیتری هستند، اما حجم موتور تولیدی تیوان پایین‌تر و قدرت آن بسیار بالاتر است. همچنین مصرف سوخت و آلایـــــنده‌های تولیدی این موتور کمتر و مطابق با استانداردها و فــــناوری روز دنیا است.

همچنین بخوانید:   سایپا؛ رکورددار تیراژ تولید خودرو کشور در خردادماه

Source link

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *