دانشنامه خودرو و وسایل نقلیه

نکاتی که هنگام خرید خودرو صفر باید بدانیم

خرید خودرو صفر

در این مقاله به بررسی نکاتی که هنگام خرید خودرو صفر باید بدانیم میپردازیم. با توجه به اتفاق های افتاده و خبر هایی که احتمالا همه ما شنیده ایم ممکن است حتی خودرو نو واصطلاحا خشک هم دچار ایراد فنی و حتی رنگ داشتن و تعویض قطعات در قسمت بدنه باشند . این اتفاقات در مراحل مختلفی میتواند بیفتد که مثلا انتقال خودرو تا نمایندگی یکی از آنها است .با ما همراه باشید تا نکاتی در این باره به شما بگوییم تا دچار ضرر مالی هنگام خرید وفروش خودرو نشوید .

خرید و فروش خودرو

نکات مهم در هنگام خرید خودرو صفر

برخلاف آنچه که همه فکر میکنند خریدن خودرو صفر دغدغه چندانی ندارد و خیلی نگرانی کمتری از خرید دست دوم دارد .ولی نکات ریز و مهمی هست که باید دقت کنید .
با توجه به اینکه کلاهبرداری در بازار خودرو تقریبا به امری عادی بدل شده، این موضوع گریبان گیر خودروهای صفر هم شده برای تشخیص اینکه خودروی انتخابیتان، صفر واقعی است یا چندهزار کارکرده تمیز کیلومتر صفر شده ، چند راه وجود دارد (خودرو ایرانی یا خارجی) اولین راه کنترل رنگ منبع عقب اگزوز که معمولا اگر خودرو بیش از هزار کیلومتر کار کرده باشد تغییر رنگ می یابد و به قهوه ای یا قرمزی می زند ( اگر برایتان مشکل است ابتدا منبع اگزوز یک خودرو از همان مدل که مطمئنید صفر است را ببینید و رنگ آنرا به خاطر بسپارید، سپس با نمونه ای که میخواهید بخرید مقایسه کنید) .

دومین راه این است که ابتدا چند ثانیه روی صندلی شاگرد نشسته سپس روی صندلی راننده بنشینید اگر صندلی راننده نرمتر از شاگرد بود خودرو کارکرده و اگر نرمی یکسان بود خودرو صفر واقعی می باشد.
سومین روش که مختص خودروهای دارای زه لاستیکی سپر جلو است (مانند ۴۰۵،۲۰۶،پراید ، پارس و …) این است که یک تکه چسب نواری روی قسمت قوس دار این زه (دقیقا در کنجهای سپر) بچسبانید و با انگشت آنرا محکم کنید ، حالا دوباره چسب را بکنید اگر راحت کنده شد خودرو کار کرده و اگر سخت کنده شد خودرو صفر میباشد، علت این است که هنگام حرکت خودرو این گوشه های سپر بیشترین فشار هوا و ساییدگی با هوا را دارند.

خرید خودرو صفر

خرید خودرو صفر

بررسی مدارک

هنگام تحویل خودرو باید مدارک آن را به صورت کامل چک کرده و آن‌ها را از نمایندگی و کارخانه دریافت کنیم تا از لحاظ حقوقی و قانونی به مشکل نخوریم.

کارت و سند خودرو:

دو مدرک اصلی خودرو برای تصدیق مالکیت کارت و سند خودرو است. هنگام دریافت این دو باید مشخصات ذکر شده را با خودرو بررسی کرد. بررسی پلاک، رنگ خودرو، شماره شاسی و شماره موتور از موارد ضروری این بررسی است. البته مالکان خودرو‌های تسهیلاتی تا پایان پرداخت اقساط، سند دریافت نخواهند کرد. در مراحل خرید خودرو صفر کیلومتر از نمایندگی معمولا تحویل سند و کارت مالکیت خودرو برعهده شرکت پست است.

همچنین بخوانید:   کاهش صدای اگزوز مرسدس های AMG

بیمه:

همه خودرو‌های فروخته شده در کشور باید توسط خودروساز یا نمایندگی‌ بیمه شخص ثالث شوند. در برخی موارد خودروساز هزینه بیمه بدنه را دریافت می‌کند. باید کارت این دو بیمه را دریافت کردو مشخصاتشان بررسی شود.

کارت گارانتی:

این کارت در خودروسازان داخلی به نام طلایی و نارنجی شناخته می‌شود که دریافت آن توسط مالک از ضروریات است.

فاکتور رسمی:

هنگام تحویل خودرو حتما فاکتور را تحویل گرفته و نزد خود نگه‌داری کنید.

دفترچه راهنما:

وقتی اتومبیل جدیدی می‌خرید، دفترچه راهنما را دریافت کرده و کاملا مطالعه کنید.

 

درج آگهی رایگان خودرو

 

 نکات ضروری در هنگام تحویل و خرید خودرو صفر

 •  زمان مناسبی برای دریافت خودرو اختصاص دهیم و پس از تماس نمایندگی حول نشویم و با عجله به گرفتن خودرو اقدام نکنیم .
 • اولین مرحله برای تحویل خودرو، بررسی بدنه و رنگ است. هر چند امروزه، احتمال بروز اشتباه و یا تخلف در به کارگیری اجزای بدنه مستعمل یا مرجوعی به حداقل رسیده است اما اصلاً ضرر ندارد که این احتمال را در نظر داشته باشید. برای این کار در زاویه‌های مختلف، بدنه خودرو، خطوط و طراحی‌های بدنه (از این نظر که ناهماهنگی غیر معمول نداشته باشند)، خط، خش و یا اثر ضربه‌های احتمالی به بدنه خودرو و همچنین رنگ بدنه را در نظر داشته باشید. همچنین می‌توانید در کنار انتهای خودرو، نشسته و از فاصله نزدیک بدنه خودرو، موارد یادشده را بررسی کنید. در مورد درها، نشانه‌هایی از قبیل وجود‌ها لکه‌ای از رنگ روی شیشه‌ها می‌تواند دلیل بر رنگ شدگی دوباره باشد.
 • بعد از بررسی ظاهر، عملکرد اجزای متحرک بدنه را بررسی کنید. هریک را باز کنید و ببندید و روان بودن آن‌ها را مد نظر بگیرید. این که این اجزا هنگام بسته شدن، به خوبی در سرجای خود قرار بگیرند اهمیت دارد. مثلاً این که فاصله‌ها و درزها، تراز باشند. به صدای بسته شدن هم دقت کنید. چرا که ممکن است مشکلی داشته باشد که بعداً خود را نشان دهد. بازدید تایرها هم اهمیت دارد. علاوه بر ظاهر نو، این که مارک یکسانی داشته باشد نیز مهم است.
 • پس از بدنه، نوبت به داخل خودرو می‌رسد. اگر چه جزئیات تجهیزات داخلی، بیشتر است، با این حال می‌توانید آن مواردی که مهم تر است را در اولویت بگذارید. عملکرد مناسب بالابرهای برقی یا دستی شیشه، یکی از موارد مهم است. دقت کنید که شیشه‌ها در محدوده خود، کاملاً و بدون مشکل بالا و پایین بروند. قدم بعدی مربوط به عملکرد صحیح کیلومترها و آمپرهاست. صحت عملکرد نشانگرهای دور موتور و بنزین را بررسی کنید. کمربند را باز کنید و ببندید و ترمزدستی را کشیده و بخوابانید تا از صحت چراغ‌های آن‌ها مطمئن شوید. بررسی صندلی و اهرم‌های آن هم یادتان نرود. یکی دیگر از اجزای مهم داخلی، کولر و یا بخاری است. آن‌ها را روشن کنید و به ویژه دورهای متفاوت فن را امتحان کنید. درباره کیلومتر خودرو هم حواستان باشد که طبق قانون، به خودرویی نو گفته می‌شود که به هنگام تحویل به مصرف کننده، بیش از ۹۹ کیلومتر، مسافت طی نکرده باشد.
 • فردی را همراه خود داشته باشید. از همراه تان کمک بگیرید و عملکرد لامپ‌های ماشین را بررسی کنید. چراغ‌های بالا و پایین و روشنایی و نور کافی آن‌ها را هم در نظر داشته باشید. راهنماهای عقب و بغل، لامپ‌های روشن کننده محدوده پلاک و چراغ دنده عقب هم همین طور. البته طبیعی است تنها موردی که بررسی آن در روز مشکل است، همین لامپ‌ها و محدوده انتشار نور آن‌ها ست. علاوه بر روشنایی خارج، روشنایی داخل خودرو هم مهم است.
 • اگر چه بررسی دقیق موتور، کار افراد متخصص است، اما شما به عنوان خریدار، می‌توانید در حد یک کاربر، این قسمت را هم بررسی کنید. برای همین چه در حالت روشن و چه در حالت خاموش کاپوت را بالا بزنید و به خوبی عملکرد قسمت‌های مختلف را زیر نظر بگیرید. همچنین دقت کنید که در هیچ جای موتور، لکه‌های روغن نباشد. از جفت و جور بودن در‌های رادیاتور، باکس آب پاش، روغن ترمز، روغن موتور و… مطمئن شوید. همین طور سطح انواع روغن‌ها در موتور را بررسی کنید که به میزان استاندارد پر باشند. از طرف دیگر، هنگام روشن بودن موتور به صدای خودرو گوش کنید تا اگر ایراد و صدای نامعمولی بدهد، متوجه شوید. صداهای نامعمول را به ویژه وقتی کولر روشن بوده و موتور تحت فشار بیشتری است، می‌توانید به مدت کوتاهی بررسی کنید.
بررسی خودرو صفر

بررسی خودرو صفر

خرید خودرو های خارجی

ممکن است برای خرید خودرو فکر کنید درصورتی‌که خرید خودروی خارجی انجام دهید این خودروها از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود و بنابراین هزینه‌های استهلاک کمتری را برای شما ایجاد خواهند کرد. بایستی بدانید همیشه و در همه تولیدات خارجی شرایط این‌گونه نیست. برای مثال بسیاری از خودروسازهای چینی در سال‌های اولیه تولید خود به سر می‌برند و قطعات آن‌ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و ممکن است شمارا به دردسر بیاندازد. این خودروسازها به‌طورمعمول خودروهای خود را با شرایط فروش مناسبی به بازار عرضه می‌کنند تا در عین تطمیع خریداران بتوانند محصولات خود را به بازار به‌صورت گسترده عرضه نمایند. مواظب باشید تا در دام این‌گونه فروشندگان خودرو نیافتید.

همچنین بخوانید:   بررسی تخصصی خودرو آزرا 2018

بررسی خدمات پس از فروش

همچنین یکی دیگر از مواردی که در مورد خودروسازهای خارجی بایستی به آن دقت کافی داشته باشید، سیستم خدمات پس از فروش و تأمین قطعات این شرکت‌های خودروسازی است. ممکن است خودروی خارجی خریداری‌شده توسط شما در اولین سری ورود آن متوقف‌شده و دیگر نه خودرو و قطعات آن وارد نشود. در این حالت شما پس از یک خرابی به‌احتمال‌زیاد با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد همچنین دقت داشته باشید که برخی از شرکت‌های خودروسازی خارجی درروند تحریم‌های ایران از بازارهای داخلی خارج‌شده‌اند و ممکن است در سیستم خدمات پس از فروش این خودروها نیز دچار مشکل‌های عدیده‌ای شوید.
بنابراین اگر تصمیم به خرید خودروهای خارجی دارید بایستی پیش از اقدام به خرید از خدمات پس از فروش و همچنین قطعات موجود در بازار آن‌ها اطمینان حاصل نمایید یکی دیگر از مسائلی که بایستی در این زمینه به آن دقت کافی داشته باشید هزینه تأمین قطعات است که می‌تواند برای شما بسیار دارای اهمیت باشد.

بررسی خودرو در زمان خرید خودرو صفر

بررسی خودرو در زمان خرید خودرو صفر

بررسی شرایط و نحوه پرداخت در خرید خودرو صفر

در خرید ماشین صفر بسیاری از شرکت‌های فروشنده خودرو ممکن است شرایط شفاف و واضحی را برای شما اعلام نکرده باشند و پس از خرید متوجه شوید که شرایط با آن چیزی که در ذهن‌تان بر روی آن فکر کرده بودید و محاسبات خود را انجام داده بوده‌اید متفاوت است. برای پیشگیری از این شرایط بهتر است قبل از خرید از شرایط کافی این نمایندگی‌ها مطمئن شوید و همچنین تمامی بندهای قرارداد را جز به‌جز بررسی کرده و پس‌ازآن امضا نمایید.
علاوه بر شرایط پرداخت که از طرف شما بایستی بدان عمل شود، شرایط تحویل خودرو نیز یکی از مواردی است که در سال‌های گذشته باعث ایجاد مشکل و دردسر برای بسیاری از مشتریان خودرو شده است؛ بنابراین سعی کنید از امضای قراردادهایی که شرایط تحویل خودرو در آن‌ها از شفافیت و وضوح کافی برخوردار نیستند اجتناب نمایید .

همچنین بخوانید:   در هنگام فروش خودرو کارکرده خود چه نکاتی را در نظر بگیریم ؟

بررسی نهایی در خرید خودرو صفر

 • در خرید ماشین صفر به هنگام تحویل و در پایان بررسی ها، یک چک لیست به شما ارائه می شود که شما با امضا کردن آن تایید می کنید که موارد ذکر شده در لیست به صورت صحیح و سالم تحویل شما شده است. با دقت موارد ذکر شده را بررسی کنید، چراکه پس از امضا نمایندگی هیچ تعهدی به شما در قبال این موارد ندارد.
 • نمایندگی موظف است تمامی امکانات خودرو را برای شما توضیح و نحوه صحیح استفاده از آن ها را به شما آموزش دهد. بهتر است در همان نمایندگی به صورت اجمالی قابلیت های خودروی خود را توسط متحصصان فرا بگیرید.
 • به صورت معمول و برای خودرو های داخلی مدارک باید نهایتا در مدت ۲۰ الی ۳۰ روز به دست شما برسد
 • برای نصب پلاک نمایندگی نباید هزینه ای از شما دریافت کند.
 • حتما پشت خودروی خود بنشنید و در همان محوطه کمی با خودروی رانندگی کنید و موارد قابل بررسی با گوش و یا چشم را بررسی کنید.
 • بهتر است به همراه یک دوست به سراغ تحویل خودرو بروید و دو نفری تمامی این موارد را با دقت بررسی کنید.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *