دانشنامه خودرو و وسایل نقلیه

در هنگام خرید خودرو کارکرده ، چه نکاتی را در نظر بگیریم ؟

خرید و فروش خودرو کارکرده

با توجه به تغییرات نوسانی قیمت خودرو ها و لوازم مصرفی آنها و هم چنین قطعات اصلی موتور و گیربکس آنها باید در هنگام خرید و فروش خودرو کارکرده چه نکاتی را در نظر بگیریم تا بعد از خرید خودرو دچار دردسر تعمیرات کلی و تحمیل هزینه های بالا نشویم .
اکنون که به انتهای سال نزدیک می شویم ، بازار خرید و فروش خودرو هم دارد بر خلاف سردی هوا ، رو به گرمی می رود ، زیرا فرصت مناسبی برای خرید و یا فروش خودرو در این ماه از سال برای تمامی دارندگان و خریداران پیش می آید .

مدارک لازم جهت فروش ماشین

مدارکی که قبل از خرید به آنها باید توجه ویژه کرد داشتن برگ فنی معتبر ، سند و مشخصاتی که کارخانه می دهد ، داشتن معاینه فنی معتبر و مدت دار ، کارت خودروی مناسب و سالم و قانونی و معتبر ، برگه خرید خودرو از شرکت و یا قولنامه خرید خودرو ، برگ سبز خودرو سند قانونی و سند مالکیت قانونی خودرو که دارای اعتباری مناسب و قانونی بوده و بواسطه دفاتر اسناد رسمی معتبر و قانونی دارای اعتباری مناسب می باشد ، کارت گارانتی و یا گواهی که اثبات نماید این خودرو دارای گارانتی معتبری بوده ، کارت سوخت خودرو و پاکت کارت سوخت که باید حتما از اعتبار و صحت آن اطمینان لازم را به عمل آورید ، داشتن برگ خلافی خودرو و تاریخ معتبر و حتما بررسی نمایید که گواهی خلافی خودرو صفر باشد ، بیمه نامه معتبر شخص ثالث ( در نظر داشته باشید که مدتی از زمان بیمه نامه مانده باشد ) ، برگ مشخصات فنی خودرو که از طرف شرکت تولید کننده صادر گردیده است و در نهایت دفترچه کارخانه ( البته این مورد در صورت نبود زیاد دچار ابهام نخواهد شد ولی در صورت وجود ، اطمینان بیشتری از اصالت خودرو می توان داشت ) .

تمام موارد فوق باید به نحوی قانونی و مناسب وجود داشته باشند که در این صورت می توان به اصالت خودرو فوق اطمینان پیدا نمود و در غیر این صورت باید کمی دچار تردید در اصالت خودرو گردید .

خرید و فروش خودرو صفر

پارکینگهای خرید و فروش خودرو

جهت خرید و فروش خودرو کارکرده ،قطعا ساکنین شهر تهران، حتما نام پارکینگ‌هایی نظیر چیتگر، شهید دوران، آیت الله سعیدی، خاوران و … را شنیده‌اند و اگر نیاز به خرید اتومبیل هم پیدا کرده باشند، قطعا جمعه صبح روانه این مکان‌ها که در 4 نقطه اصلی شهر تهران برپاست، شده‌اند ( توجه داشته باشید که این پارکینگ‌ها مکان‌های رسمی خرید و فروش خودروست؛ وگرنه در تهران مکان‌هایی نیز وجود دارد که مردم به صورت خودجوش در آنجا حضور پیدا کرده و اقدام به خرید و فروش خودرو می‌کنند، مکانهایی نظیر عبدل آباد و … که به هیچ وجه معامله در این مکان‌ها توصیه نمی‌شود)
این مکان‌ها فارغ از تمامی ویژگی‌های مثبتی که دارد، می‌تواند گاهی سر منشا دردسر بزرگی برای شما شود. پس بهتر است که پیش از حضور در این پارکینگ‌های شلوغ و خرید خودروهای دست دوم از افرادی که به هیچ وجه نمی‌شناسیم، از برخی نکات مهم مطلع بوده و سعی در رعایت آن‌ها داشته باشیم.

همچنین بخوانید:   تعمیر و نگهداری خودرو برقی

 خرید و فروش خودرو کارکرده

 

پارکینگهای خرید و فروش خودرو کارکرده

پارکینگهای خرید و فروش خودرو کارکرده

افت قیمت خودرو رنگ شده

در خرید و فروش خودرو کارکرده ،راهنمای خرید خودرو را از قسمت رنگ شدگی و تعویض قطعات آن شروع میکنیم . بر فرض مثال اگر در خودرو ی ساندرو یک در رنگ داشته باشد با افت قیمت 4 میلیون تومنی همراه خواهد بود هم چنین در خودرو ها خارجی مانند اپتیما همین قطعه بالای 10 میلیون از قیمت خودرو کاهش می دهد مثلا اگر قسمت سقف این خودرو رنگ داشته باشد کاهش چشمگیر بیش از 30 میلیونی را در پی خواهد داشت پس هنگام خرید توجه به این نکات که خودرو از کدام قسمت تصادف داشته است و ضربه سنگین بوده است یا سبک شاسی های جلو و عقب خودرو آسیب دیده اند یا خیر بسیار مهم است . آمار ها نشان می دهد بیشتر از 40 درصد خودرو ها در تهران دچار رنگ شدگی بدنه هستند .

تشخیص تصادف خودرو کارکرده

تشخیص تصادف خودرو کارکرده

نحوه بررسی فنی خودرو کارکرده

شاسی خودرو

در خرید و فروش خودرو کارکرده ،شاسی خودرو  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شاسی خودرو تنها در ضربات شدید تغییر شکل می‌دهد که در بسیاری از این ضربات، زاویه چرخ‌ها به‌هم‌ریخته و باعث می‌شود خودرو در هنگام رانندگی به یک سمت متمایل شود. برای اصلاح شاسی باید فرآیند شاسی کشی انجام شود و در نتیجه خودرو هرگز استقامت قبلی را نخواهد داشت.

بررسی تخصصی خودرو کارکرده در هنگام خرید و فروش خودرو

بررسی تخصصی خودرو کارکرده در هنگام خرید و فروش خودرو

سیستم ترمز

در خرید و فروش خودرو کارکرده ، نکته دومی که باید در نظر بگیریم قسمت فنی خودرو است که ضرر مالی آن در صورتی که تعمیر اساسی بخواهد ممکن است از رنگ بدنه هم مهمتر باشد .
عملکرد سیستم ترمز، سیستم تعلیق و فرمان‌پذیری خودرو را حتما تست کنید. ترمزها را حتما امتحان کنید، اگر مجبورشدید، ترمزها را تا آخر بگیرید، اگر خودرو عملکردی ناهماهنگ داشت احتمالا در سیستم ترمزها ضعف وجود دارد. علاوه بر این در محیطی امن و در سراشیبی، ترمز دستی خودرو را هم از جلو و هم رو به عقب تست کنید و مطمئن شوید که صدای جیغ مانند و یا غیرطبیعی در هنگام ترمز کردن به گوش نمی‌رسد. به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

همچنین بخوانید:   رنو ساندرو

سیستم برقی و موتور

در خرید و فروش خودرو کارکرده ، به دقت تمام موارد برقی خودرو مانند چراغ‌ها, راهنما، بوق، آب پاش و … را بررسی کنید. موتور خودرو را به دقت بررسی کنید. وجود نشانه‌هایی مثل روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور می‌تواند نشان‌دهنده دستکاری و تعمیر موتور باشد. به صدای موتور هم دقت کنید. متاسفانه برخی از فروشندگان در موتور و جعبه دنده خودرو روغن غلیظ می‌ریزند تا صداهای ناهنجار موتور به گوش نرسد. برای شناسایی این مورد، موتور را روشن کرده و بگذارید به آرامی حرکت کند.
به دود اگزور توجه کنید. موتور را روشن کنید و بگذارید تا ۵ دقیقه روشن باشد اگر دود خارج شده از اگزور سیاه بود یعنی کاربراتور به درستی کار نمی‌کند اما اگر دود آبی بود یعنی کاربراتور ایراد اساسی دارد و نیازمند تعمیر است.برای اطمینان از خراب نبودن رینگ پیستون، میله اندازه‌گیری روغن را بررسی کنید چون وجود خال‌های مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب روی میله اندازه‌گیری روغن نشان می‌دهد که رینگ پیستون خراب است.رایاتور را بررسی کنید تا آب از آن ترشح نکند چون در اینصورت نیازمند تعویض است.

نکات فنی در هنگام خرید و فروش خودرو کارکرده

نکات فنی در هنگام خرید و فروش خودرو کارکرده

 نکات ظریفی که در خرید و فروش خودرو کارکرده ، ممکن است از آنها غافل شویم

1.درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.

2. پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

همچنین بخوانید:   بررسی تخصصی خودرو تویوتا کرولا

3. برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها ,راهنماها , بوق …..و آب پاشها .

4. به کیلومتر شمار نگاه کنید ، راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می پیماید .

5. موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از:روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

6. باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به راحتی روشن میشود .

سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی شود سپس ماشین باید در مسیر مستقیم به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

7. ترمزها را امتحان کنید اگر ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می آورد.

8. در سرعت زیاد(50کیلومتر در ساعت)دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.

9.چک کردن آج لاستیک ها و درصد آنها

قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای خرید ماشین دست دوم بگیرید بهتر است که از کارشناسی کمک بگیرید تا ماشین را به دقت بررسی کند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *