بررسی موتور

چگونه صنعت موتورسیکلت ژاپن پیشرفت کرد؟/ چرا یاماها و هوندا در حالی که رقیب هستند در بازار داخلی با یکدیگر همکاری می کنند؟

چگونه صنعت موتورسیکلت ژاپن پیشرفت کرد؟/ چرا یاماها و هوندا در حالی که رقیب هستند در بازار داخلی با یکدیگر همکاری می کنند؟

به گزارش موتورسیکلت نیوز، محمدعلی نژادیان مدیر مسئول نشریه صنعت موتورسیکلت گفت: درباره توسعه صنعتی ژاپن شاید نیاز باشد به اندازه هزاران کتاب توضیح داد. اما به طور خلاصه مطالبی را عرض می کنم.

وی گفت: صنعت موتورسیکلت ژاپن به سرعت به دلیل رشد اقتصادی بالا طی دوره (۱۹۷۳-۱۹۵۴) توسعه یافت. تولیدکنندگان موتورسیکلت ژاپنی تولید خود را در اکثر کشورها گسترش دادند. قابل ذکر است که حجم تولید موتورسیکلت در جهان در دهه ۱۹۶۰ حدود ده میلیون دستگاه بود. این میزان در دهه ۲۰۰۰ سه برابر شده است و اکنون به طور متوسط در حدود ۵۰ میلیون دستگاه است. البته طی چند سال گذشته صنعت موتورسیکلت ژاپن از لحاظ تکنولوژی و کیفیت پیشرفت روزافزون داشته است، اما بازار موتورسیکلت ژاپن در حال کوچک شدن است که در ادامه دلایل آن‌را توضیح خواهم داد.

کل تولید موتورسیکلت در ژاپن از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸
آمار دیگر که در تحقیقات به دست آمده، کاهش فروش داخلی موتورسیکلت در ژاپن را از ۱۹۸۰ نشان می دهد

وی عنوان کرد: امروزه، پایگاه تولید موتورسیکلت از ژاپن به هند و چین منتقل شده است. زیرا، هزینه های نیروی کار پایین است. با این حال، تولید کنندگان موتور سیکلت ژاپنی ۴۵ درصد از بازار موتور سیکلت در جهان را به خود اختصاص داده اند.

نژادیان گفت: بازار داخلی آن یک بازار بالغ با چهار شرکت برتر که ۹۰درصد از این سهم بازار را شامل می شوند. شرکت هوندا موتور بالاترین سهم را دارد، ۴۱درصد این بازار را به خود اختصاص داده است. همچنین دارای سهم برتر بازار جهانی موتورسیکلت است. هر سال حدود ۱۸ میلیون موتورسیکلت تولید می کند. یاماها نیز سهم دوم را دارد، حدود ۳۰درصد از این بازار را به خود اختصاص داده است. همچنین دومین سهم از بازار جهانی موتورسیکلت را در اختیار دارد. هوندا و یاماها در رقابت هستند. اما برای بهبود کارایی کار در بازار داخلی با یکدیگر همکاری می کنند. به طور مثال هوندا موتورسیکلت هایی را ارائه می دهد که موتور آن ۵۰ سی سی است و برای یاماها به عنوان OEM است. شرکت موتور سوزوکی سهم سوم و صنایع سنگین کاوازاکی سهم چهارم بازار داخلی را به خود اختصاص داده است.

OEM مخفف (Original Equipment Manufacture) به معنی تولید کننده‌ی اصلی تجهیزات: به تولید محصولاتی با کیفیت بالا، اصل و بهترین بازدهی و عملکرد می‌پردازد. این تجهیزات در نهایت مورد استفاده‌ی کمپانی‎های دیگر است. در واقع یک شرکت است که به تولید یا توسعه هر چیزی که توسط یک شرکت دیگر فروخته می‌شود می‌پردازد. 

مدیرمسئول صنعت موتورسیکلت گفت: هوندا، یاماه ، سوزوکی و کاوازاکی در بورس اوراق بهادار توکیو درج شده اند. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق ADR (دریافت سپرده‌گذاری آمریکا) در NYSE و… روی آنها سرمایه گذاری کنند.

همچنین بخوانید:   سپاه، ارتش و بنیاد برکت به کمک شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولید موتورسیکلت بیایند

نژادیان یادآوری کرد که قبلا درباره صنعت موتورسیکلت ژاپن مطالبی را ارائه کرده ام که در لینک زیر می توانید مطالعه کنید:

بحران در صنعت موتورسیکلت ژاپن و بهبود بازار دوچرخه این کشور

وی اضهار کرد: وقتی که صحبت از پیشرفت یک صنعت می‌کنیم اولین چیزی که به اذهان خطور می‌کند، داشتن تکنولوژی است. اما، سوالی که مطرح می‌شود این است که خود این تکنولوژی چگونه به‌وجود می‌آید؟

نژادیان افزود: یک صنعت زمانی رشد می‌کند و به تکنولوژی‌های برتر دست پیدا می‌کند که:

  • مرتب به انجام تحقیقات (بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای) بپردازد
  • مرتب بازارسنجی، بازاریابی و بازارسازی کنند
  • تفکر و اهداف مثبت داشته باشد و خودسازی کند
  • اراده استوار داشته باشد
  • برنامه‌ریزی درست کند
  • افراد و فعالان آن حس وطن دوستی، غیرت و عرق ملی داشته باشند
  • دارای فرهنگ همکاری و کار تیمی باشد

اما، اگر در یک کشور همه صنعتگران آن به فکر منافع خود باشند، اگر در یک کشور بزرگ‌ترین رقیب صنعت، دستگاه‌های دولتی باشند (به دلیل موانع تولید و اخذ مجوزها)، اگر در یک صنعت تفکر دیکتاتوری حاکم باشد، اگر در یک صنعت رقابت‌های منفی وجود داشته باشد، اگر در یک صنعت تمرکز بر منافع مشترک وجود نداشته باشد، در نتیجه نه فقط آن صنعت بلکه آن کشور با بحران مواجه خواهد شد.

پیشرفت ژاپن

نژادیان گفت: یکی از سوال‌ها در بین دانشجویان و جوانان این است که چگونه صنعت موتورسیکلت ژاپن طی ۶۰-۷۰ سال توانست به اوج موفقیت برسد؟ برای پاسخ شما باید به پایان جنگ جهانی دوم برگردید. صنعت ژاپن پس از آنکه ۴ سال اساساً چیزی جز اسلحه و مهمات تولید نکرد، به زانو در آمد و این کشور طی بمباران های مداوم آسیب دید و دو بندر اصلی و پایه تولیدی آن یعنی هیروشیما و ناگازاکی عملاً با بمب اتم از بین رفت. اما یک دوره بازسازی لازم بود و مردم هنوز هم باید به کار خود ادامه می‌دادند. در این محیط کویچیرو هوندا شرکت خود را در سال ۱۹۴۶ آغاز کرد. او مردی آینده نگر بود که می خواست تمام تلاش خود را برای بازسازی کشورش انجام دهد و درنتیجه ابتدا با یک دوچرخه موتوری تولید خود را شروع کرد. البته او تنها نبود و یاماها، سوزوکی و کاواساکی نیز به دنبال تولید بودند و ساخت کشورشان برای آنها از هر چیز دیگری مهم‌تر بود. البته از زوایای مختلف این موضوع قابل بررسی است که در یک خبر نمی‌گنجد و سعی می‌کنم به مرور زمان موارد مهم را در خبرهای بعدی در موتورسیکلت نیوز یا مجله صنعت موتورسیکلت بیان کنم.

همچنین بخوانید:   حمایت از تولید موتورسیکلت و خودروی برقی در دستور کار است

چند نکته درباره صنعت موتورسیکلت ژاپن در قرن ۲۱

  • بازار موتورسیکلت ژاپن با وجود بهبود اقتصادی رو به کاهش است
  • شرکت هوندا موتور نه تنها در جهان بلکه در ژاپن نیز سهم برتر این بازار را دارد
  • تولیدکنندگان موتورسیکلت ژاپنی برای فروش موتورسیکلت جوانان تلاش می کنند

دلیل کاهش فروش موتورسیکلت در ژاپن این است که بسیاری از جوانان ژاپنی دیگر علاقه ای به موتورسیکلت ندارند و آن را خریداری نمی کنند. این امر از زمان تغییر سبک زندگی توسط اینترنت و گرانش جمعیت به شهرها اتفاق می افتد. براساس گزارش JAMA (انجمن تولید کنندگان اتومبیل ژاپن) میانگین سن موتورسواران در سال های اخیر رو به افزایش است. افراد بالاتر از ۵۰ سال حدود۶۰ درصد از موتورسواران در ژاپن را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید:

آمار فروش جهانى موتورسیکلت در سال ٢٠١٩/ وضعیت جهانى صنعت موتورسیکلت در پسا کرونا

زندگی‌نامه سویچیرو هوندا، موسس شرکت هوندا و معروف به هنری فورد ژاپن

آشنایی با تاریخچه شرکت یاماها/ ساز یاماها بعد از ۳۰ سال مجدد در ایران کوک شد

مروری بر تاریخچه صنعت موتورسیکلت چین

آشنایی با تاریخچه صنعت موتورسیکلت ایران

آشنایی با تاریخچه فنی صنعت موتورسیکلت ایران

انتشار اخبار در موتورسیکلت نیوز، به معنی تایید یا رد مطالب و آمار و ارقام آن نیست. بلکه جهت اطلاع مخاطبان از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر تحقیق کنید.

Source link

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *